O orchestru

Smyčcový orchestr Smiling String Orchestra působí při Základní umělecké škole Střezina v Hradci Králové od roku 2013. Pod vedením dirigenta Mikuláše Ježka si úspěšně buduje vlastní tvář, výraz i pozici mezi ostatními hudebními formacemi umělecké školy.

Jádro orchestru tvoří žáci smyčcového oddělení (housle, violy, violoncella, kontrabasy) ve věku od 12 do 18 let. Souběžně s orchestrem působí smyčcové kvarteto ve složení Anna Vernerová, Marie Bařinová (housle), Ondřej Metelka (viola) a Anna Marie Kadečková (violoncello). Členové souboru často vystupují také jako sólisté. Budoucí členy Smiling String Orchestra připravuje Mikuláš Ježek v Malém orchestru.

Soubor neustále rozšiřuje repertoár, který se sestává převážně z klasického repertoáru, v nabídce má ale například i filmovou hudbu. Často jezdí na víkendová i vícedenní soustředění. Takřka domácí základnou se jim stal areál kláštera v Králíkách, kde pobývají i několikrát ročně. Velice se jim líbilo také na soustředění na hradě Svojanov (květen 2017) nebo v zahraničí (italské Rimini v roce 2016). Každoročně v červnu, v čase výročí narození autora české hymny, se orchestr účastní festivalu Škroupovy Osice Škroupovi. Mimořádný úspěch měl absolventský koncert v květnu 2016 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Ke koncertování jsou však mladí hudebníci stále častěji zváni i mimo rodný Hradec. Několikrát koncertovali v Praze, včetně samostatného vystoupení v Senátu PČR, čeká je účast na prestižním Foersterově festivalu v Libáni.

V roce 2017 vydal orchestr své první CD s filmovou hudbou britské skladatelky Rachel Portman,mimo jiné držitelky filmového Oscara. Ke spolupráci si je také vybral houslista Pavel Šporcl, s nímž v průběhu roku 2017 odehráli pět koncertů.

V roce 2018 se mladí hudebníci stali absolutními vítězi celostátní soutěže smyčcových souborů základních uměleckých škol a na přelomu listopadu a prosince absolvovali dvoutýdenní turné do USA a Kanady.

V roce 2019 ocenilo město Hradec Králové jejich umění i úspěchy udělením dvou prestižních cen – titulu Talent královéhradecké kultury a zejména se orchestr stal laureátem výroční kulturní cena Hradecká múza.