O orchestru

Smyčcový orchestr Smiling String Orchestra působí při Základní umělecké škole Střezina v Hradci Králové od roku 2013. Pod vedením dirigenta Mikuláše Ježka si úspěšně budu

je vlastní tvář, výraz i pozici mezi ostatními hudebními formacemi umělecké školy.

Jádro orchestru tvoří žáci smyčcového oddělení (housle, violy, violoncella, kontrabasy) ve věku od 12 do 18 let. Souběžně s orchestrem působí smyčcové kvarteto ve složení Anna Vernerová, Marie Bařinová (housle), Ondřej Metelka (viola) a Anna Marie Kadečková (violoncello). Členové souboru často vystupují také jako sólisté. Budoucí členy Smiling String Orchestra připravuje Mikuláš Ježek v Malém orchestru.

Soubor neustále rozšiřuje repertoár, který se sestává převážně z klasického repertoáru, v nabídce má ale například i filmovou hudbu. Často jezdí na víkendová i vícedenní soustředění. Takřka domácí základnou se jim stal areál kláštera v Králíkách, kde pobývají i několikrát ročně. Velice se jim líbilo také na soustředění na hradě Svojanov (květen 2017) nebo v zahraničí (italské Rimini v roce 2016). Každoročně v červnu, v čase výročí narození autora české hymny, se orchestr účastní festivalu Škroupovy Osice Škroupovi. Mimořádný úspěch měl absolventský koncert v květnu 2016 v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Ke koncertování jsou však mladí hudebníci stále častěji zváni i mimo rodný Hradec. Několikrát koncertovali v Praze, včetně samostatného vystoupení v Senátu PČR, čeká je účast na prestižním Foersterově festivalu v Libáni.

V roce 2017 vydal orchestr své první CD s filmovou hudbou britské skladatelky Rachel Portman,mimo jiné držitelky filmového Oscara. Ke spolupráci si je také vybral houslista Pavel Šporcl, s nímž v průběhu roku 2017 odehráli pět koncertů.

V roce 2018 se mladí hudebníci stali absolutními vítězi celostátní soutěže smyčcových souborů základních uměleckých škol a na přelomu listopadu a prosince absolvovali dvoutýdenní turné do USA a Kanady.

V roce 2019  ocenilo město Hradec Králové jejich umění i úspěchy udělením dvou prestižních cen – titulu Talent královéhradecké kultury a zejména se orchestr stal laureátem výroční kulturní cena Hradecká múza.

 

Členové orchestru:

První housle

Anna Vernerová                                           Marie Bařinová                                               Lucie Prajslerová

Kryštof Hrda                                                                                      Eliška Víravová

 

Druhé housle

Štěpánka Zámišová                                                                           Jakub Krtička

 

Gita Hujbertová                                            Michaela Metelková                                       Jonáš Velc

 

Třetí housle

Karolína Tošovská                                          Zoja Sedláčková

 

Viola

 

 

 

 

 

 

 

 

Ondřej Metelka

 

Violoncello

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Marie Kadečková

 

 

Klára Horáková                                                                             Matěj Hušek

Kontrabass

Zuzana Dulíčková                                                                   Matyáš Blaha