Koronavirus nás donutil změnit plány

Opět po roce přicházíme s ohlédnutí za právě skončeným školním roce. Podzimní sezonu 2019 jsme zahájili na IV. ročníku přehlídky smyčcových souborů, které pořádala ZUŠ Holice (neděle 20. října) a také jsme zahajovali otvírací koncert v Hudbocvičně, novém sálu na naší ZUŠ Střezina v budově na Jihu (23. října).

Pak nás již čekalo minikoncertní turné se Smíšeným pěveckým sborem KOS z Litomyšle pod vedením Milana Motla. Při té příležitosti jsme se opět setkali s našimi přáteli z USA. Společně s Michaelem Šustem, jeho manželkou Coleen a dcerou Christy a dalšími zpěváky z jejich sboru ze St. Louis a se Smíšeným pěveckým sborem KOS z Litomyšle koncertoval náš soubor pod vedením dirigenta Mikuláše Ježka v Litomyšli (dva koncerty před zcela zaplněným hledištěm zámecké jízdárny, z toho odpolední pro žáky střední pedagogické školy, večerní pro veřejnosti) a v Hradci Králové v sále Sboru církve bratrské.

Pestrý a náročný podzim mělo také smyčcové kvarteto, které si od této sezony říká Bodla kvartet. Na 26. ročníku interpretační soutěže v komorní hře Karel Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus se v říjnu stali laureáty soutěže a obdrželi diplom za nejlepší interpretaci skladby Karla Ditterse. Kvartet vystoupil také v Osicích na Adventním koncertě v místní Škroupově síni a společně s dalšími hráči ze ZUŠ Střezina a sólisty uvedl Rybovu vánoční mši na koncertech na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.

Nový rok 2020 začal podle plánu – nejprve 17. února vystoupili Smiling String Orchestra i smyčcové kvarteto v sále filharmonie v rámci předávání cen mladým sportovním talentům města Hradce Králové, poté se 5. března uskutečnilo předávání prestižních studentských vědeckých Cen Wernera von Siemense.  Slavnostní večer se odehrával v Betlémské kapli v Praze a pro nás mělo nejen výjimečnost prostoru, ale i premiéry naší spolupráce s vynikajícím hráčem na cimbál a pedagogem ZUŠ Boskovice Jiřím Gužíkem, který si s orchestrem zahrál sólo na cimbál v jeho vlastní úpravě skladby All is Found z filmu Ledové království II. Propojení cimbálu a klasické hudby není podle něho v současné době nic mimořádného, na cimbál se hrají skladby Bacha, Beethovena, Mozarta i Rachmaninova. Přesto to je nástroj, který v našich oblastech, na rozdíl od Moravy, nevídáme, a zejména neslýcháme často. O to větší radost máme z naší spolupráce a věříme, že se opět brzy setkáme a zahrajeme si společně.

Bohužel týden po tomto koncertu byl vyhlášen nouzový stav a my museli zrušit řadu připravovaných akcí a koncertů. V první řadě to bylo soustředění na chatě Viktorka v Babiččině údolí, které se mělo uskutečnit v polovině března (pozn. po dohodě s provozovateli jsme přesunuli termín soustředění na podzim, a vyrazí na něj Malý orchestr). Ale neuskutečnily se ani další akce – natáčení s Pavlem Šporclem v České televizi (31. března), literárně hudební pořad ke stému výročí narození arcibiskupa Karla Otčenáška – 18. dubna v Novém Adalbertinu (přesunuto na 4. listopadu), festival Škroupovy Osice Škroupovi (6. června), koncert k Adopci na dálku v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové (11. června) a zejména koncertní turné do Banské Bystřice 21.-27. června. V souvislosti s protikoronavirovými opatřeními byl zrušen i koncert s laureáty Kocianovy houslové soutěže, který se měl uskutečnit na podzim v Kostelci n. O. (zrušen byl celý ročník soutěže).