Krátké ohlédnutí za událostmi minulého školního roku

Přestože se září pomalu chýlí ke konci, stále stojíme na začátku školního roku. Před námi je řada úkolů i výzev, těšíme se na nové koncerty i čas strávený společně na soustředěních. Je to ale možná ten správný čas ohlédnout se, co se nám v uplynulém roce podařilo.

Smiling String Orchestra se stal laureátem hradecké kulturní výroční ceny Hradecká múza 2018 a současně obdržel titul Talent královéhradecké kultury 2018. Uspěl i v květnové soutěži mládežnických orchestrů v Olomouci a velký úspěch mělo i dvoutýdenní turné do USA a Kanady.

Orchestr a jeho smyčcové kvarteto, které od letošního roku vystupuje pod novým názvem Bodla kvartet, v průběhu roku absolvoval 18 veřejných vystoupení. Na přelomu listopadu a prosince se uskutečnilo turné do USA a Kanady, kde členové souboru odehráli během dvou týdnů dalších 11 koncertů. Uskutečnila se také dvě soustředění – v Králíkách na Orlickoústecku a na hradě Svojanov na Svitavsku. Další vystoupení orchestru i kvarteta či sólistů se konala v rámci akcí školy.

Sezonu zahájilo Smyčcové kvarteto v Hrádku u Nechanic, kde vystoupilo na úvod charitativního golfového turnaje. Na konci září následoval koncert orchestru v královéhradeckém Aldisu, uspořádaný společně s pěveckým sborem Kantiléna v rámci česko-polské konference. V listopadu jsme se zúčastnili akce na pražském Žofíně, kde jsme kromě vlastních skladeb doprovodili mezzosopranistku a sólistku Národního divadla Andreu Kalivodovou. Závěr roku 2018 se však nesl zejména v duchu příprav na americké turné – uspořádali jsme již zmíněné soustředění v Králíkách a zejména slavnostní koncert v hradeckém Adalbertinu, kde jsme se poprvé představili společně s americkými zpěváky Michaelem Šustem a jeho ženou a dcerou.

Nový kalendářní rok jsme koncertně zahájili 14. února v Týništi nad Orlicí. Poté jsme na konci března uspořádali koncert Na vlnách dvou kontinentů, v němž jsme se vrátili k americkému turné. A to nejen repertoárově, ale rovněž vzpomínkami – ve fotografiích, videích i vyprávění. To vše tak, abychom našim rodinám a přátelům co nejvíce zprostředkovali atmosféru, která nás v USA a Kanadě provázela.

Mezi další úspěšné akce patří absolventský koncert tří členů orchestrů, vystoupení v rámci Dne kraje na hradeckém Pivovarském náměstí, koncert během předávání titulu Talent královéhradecké kultury či koncert ve Študlově na Svitavsku, kde jsme představili nový repertoár výhradně filmových melodií českých i světových autorů. V květnu 2019 orchestr zvítězil v soutěži mládežnických orchestrů Harmonia Iuvenalis v Olomouci, smyčcové kvarteto Bodla kvartet ve stejnou dobu získal první cenu v soutěži Svitavské komoření.

V sobotu 1. června jsme opět spolupořádali festival Škroupovy Osice Škroupovi, který se letos poprvé konal i coby součást celostátního souboru akcí ZUŠ Open. Nejprve vystoupili sólisté ve Škroupově pamětní síni, poté program festivalu vygradoval koncertem orchestru v místním kostele. Na něm se představil jak Malý orchestr, tak hlavní těleso SSO. Ve dvou skladbách zahráli dokonce společně.

Doslovným vrcholem roku byl červnový koncert v pražském Rudolfinu. Na pozvání amerického orchestru West Coast Classical Youth Symphony z jižní Kalifornie jsme hráli na  hudebně nejprestižnější scéně České republiky.

Sezona to byla opět koncertně velmi náročná. Částečně ještě rezonovalo loňské vítězství v soutěži ZUŠ (zejména ziskem ocenění Talent a Múza), ovšem připravoval se i nový repertoár. Zejména nabitý program v květnu ukázal, že je orchestr schopný připravit dva až tři plnohodnotné koncerty, každý s charakterově odlišným programem.