Orchestr uzavřel jarní část 18. ročníku festivalu Foerstrovy hudební dny – Libáňský hudební máj

Podtitulem 18. ročníku festivalu Foerstrovy hudební dny, který se každoročně koná v Libáni na Jičínsku, je oslava hudebního mládí. A nezáleží, zda se jedná o mládí autorské či interpretační. I proto jarní část festivalu uzavřel právě náš orchestr. Koncert se uskutečnil v historických prostorách farního kostela Svatého Ducha v Libáni v neděli 27. května.

„Před týdnem jsme zde měli houslový recitál Josefa Špačka, nejmladšího koncertního mistra České filharmonie. Když jsem tento koncert uváděla, ráda jsem připomněla, že za týden přijede Smiling String Orchestra, čerstvý držitel titulu absolutního vítěze národního kola celostátní soutěže uměleckých škol. A právě z takových dětí, které přijely dnes, které získávají lásku k hudbě a svému hudebnímu nástroji na uměleckých školách, jednou vyrostou přední interpreti, jež pak budou vystupovat na svých samostatných recitálech,“ uvedla vystoupení orchestru Pavlína Kaprasová, hlavní pořadatelka festivalu. Byla to ona, která nám už před rokem nabídla účast na festivalu.

Pro libáňské publikum si soubor připravil hodinový program, na němž nechyběl nejen soutěžní program z nedávné soutěže uměleckých škol, tedy Symfonie pro smyčce č. 7,        1. věta Allegro Felixe Mendelssohna-Bartholdy a v přídavku Stamicův Orchestrální kvartet, 2 věta Andante, ale znovu zazněla hudba Rachel Portman, Antonia Vivaldi, Massenetova Meditace z opery Thais či Bachův Koncert pro dvoje housle d moll, 2. věta Largo ma non tanto.

Pomyslným hostitelem nedělního koncertu byl farář Augustín Števica, který spravuje libáňský kostel Svatého Ducha. Právě v jeho majestátním interiéru se zvučnou a mimořádnou akustikou jsme vystupovali. Pan farář pozorně poslouchal celý koncert a na závěr se s námi rozloučil a každému věnoval drobný přívěšek s motivem Madonky.